Czy adwokat jest potrzebny w sprawie rozwodowej?

Czy adwokat jest potrzebny w sprawie rozwodowej?

Aktualnie obowiązujące przepisy nie wymagają obecności profesjonalnego pełnomocnika na rozprawie rozwodowej. Z drugiej strony, rozprawa rozwodowa to ekstremalnie stresujące wydarzenie. Według wielu psychologów gorsza jest tylko śmierć bliskiej osoby. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata lub radcy prawnego w Częstochowie. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, wyjaśniamy najczęściej pojawiające się wątpliwości dotyczące tej kwestii.

Pozew o rozwód i co dalej?

Do naszej kancelarii bardzo często trafiają osoby, które odebrały z poczty pozew o rozwód, a często również sądowe wezwanie do odpowiedzi zawierającej wszystkie fakty i dowody (pod rygorem utraty prawa do powoływania ich później, jeśli odpowiedź nie nastąpi w ciągu 14 dni). W korespondencji sądowej mogą się też pojawić się stwierdzenia, które są niejasno sformułowane lub po prostu niezrozumiałe dla kogoś, kto nie zna terminologii prawniczej. Jak w każdym przypadku, również i w tym, niewiedza mocno działa na Twoją niekorzyść.

Warto pamiętać, że sąd nie jest pełnomocnikiem żadnej ze stron procesu rozwodowego i nie reprezentuje ich interesów – nie udziela rad, ani żadnych wskazówek. Sąd musi bowiem pozostać bezstronny, w związku z czym nie może nikogo faworyzować. Obu stronom udziela wyłącznie niezbędnych pouczeń.

Warto również pamiętać, że same warunki przesyłania pozwu są ściśle określone i obarczone konkretnymi wymogami. Dla osoby nie mającej na co dzień do czynienia z prawem są one raczej nieznane. Jednocześnie należy podjąć trudną decyzję w kwestii rodzaju składanego pozwu – z orzekaniem o winie, czy za porozumieniem stron. Szczególnie w tym pierwszym przypadku pomoc prawnika jest niesamowicie ważna.

Czy można skorzystać z usług prawnika w trakcie rozprawy rozwodowej?

Nie jest mitem, że na rozprawę rozwodową warto przyjść przygotowanym. Jeśli potrzebujesz wsparcia radcy prawnego w Częstochowie, najlepiej zdecydować się na jego usługi jeszcze przed rozpoczęciem procesu. W trakcie trwania rozprawy może być już za późno na podejmowanie tego typu decyzji.

Zadania radcy prawnego w trakcie sprawy rozwodowej

Po uzgodnieniu szczegółów, radca prawny otrzymuje od Ciebie pisemne pełnomocnictwo do prowadzenia sprawy rozwodowej. Tylko wtedy prawnik w Częstochowie może działać w twoim imieniu. Decydując się na taką usługę zyskujesz pewność, że pełnomocnik:

  • opracuje skuteczną taktykę procesową,
  • napisze pozew o rozwód na podstawie przedstawionej przez ciebie sytuacji,
  • zajmie się obiegiem korespondencji z sądem,
  • przypilnuje wszystkich terminów w sprawie,
  • przekaże ci wszelkie informacje o przebiegu sprawy,
  • poinformuje o konieczności przedłożenia dodatkowych dokumentów,
  • poinformuje o konieczności uregulowania opłat sądowych,
  • będzie reprezentował cię na rozprawie przed sądem.

 

Warto natomiast pamiętać, że prawnik w Częstochowie nie może złożyć w twoim imieniu zeznań. Z drugiej strony, pełnomocnik odpowiednio przygotuje cię do składania zeznań w sądzie i wyjaśni przed rozprawą na co warto zwracać uwagę. Nawet jeśli o czymś zapomnisz, podczas rozprawy, twój pełnomocnik nakieruje cię, zadając odpowiednie pytanie. Dzięki temu, nawet w tak stresującym momencie, wiesz czego się spodziewać.

Prawnik w Częstochowie do sprawy rozwodowej

Możliwość skorzystania z usług dobrego adwokata podczas rozwodu może przynieść wiele wymiernych korzyści. Właśnie wtedy niesłychanie pomocne mogą okazać się rady profesjonalisty, który nie tylko świetnie przygotuje cię do rozprawy, ale też pomoże zredukować poziom stresu.

Prawo to niezwykle szeroka dziedzina wiedzy, dlatego trudno się znać na wszystkim. Jeśli szukasz wsparcia z zakresu prawa rodzinnego i rozwodów, doświadczony radca prawny z pewnością okaże się nieocenioną pomocą w najtrudniejszych chwilach. Dobry adwokat wywalczy dla ciebie jak najwięcej sprawując jednocześnie pieczę nad sprawiedliwym podziałem majątku, czy władzy rodzicielskiej.

 

Przeczytaj jeszcze inne nasze poradniki

Alimenty na byłego małżonka – co warto wiedzieć?

alimenty czestochowa

Alimenty to świadczenie pieniężne na rzecz innej osoby. Zgodnie z polskim prawem istnieje możliwość orzeczenia alimentów na rzecz byłego małżonka. Jak to wygląda w praktyce? Kiedy alimenty zostaną zasądzone? Jak długo powinny być wypłacane i jak brzmią zasady ustalania ich wysokości? Kiedy należą się alimenty na byłego małżonka? Kwestia alimentów na byłego małżonka po rozwodzie […]

Wspólność ustawowa małżonków a majątek osobisty

Wspólność ustawowa a majątek małżonków

Kwestie prawne dotyczące majątku małżonków bywają skomplikowane i często wymagają dobrego zrozumienia. Jednym z kluczowych zagadnień w prawie rodzinnym jest rozróżnienie między wspólnością ustawową a majątkiem osobistym małżonków. W małżeństwie nie wszystko jest wspólne, dlatego warto zgłębić istotę tego podziału. Wspólność ustawowa – czym jest? Wspólność ustawowa małżonków, zwana również wspólnością majątkową, jest jednym z […]

Pozbawienie i ograniczenie władzy rodzicielskiej – co to oznacza?

ograniczenie władzy rodzicielskiej

Rodzicielstwo to nie tylko prawa, ale także mnóstwo obowiązków wobec dziecka. Ograniczenie władzy rodzicielskiej wiąże się natomiast z pozbawieniem prawa do czynnego udziału w wychowaniu swojej pociechy. Sprawdź, co to oznacza w praktyce. Co to jest władza rodzicielska? Władza rodzicielska to prawo do decydowania o najważniejszych aspektach związanych z wychowywaniem dziecka. Z chwilą narodzin swojej […]