Rozwód krok po kroku

Rozwód krok po kroku

Chcesz się rozwieść, ale nie wiesz jak się do tego zabrać, w tym miejscu postaramy się rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości związane z rozwodem przed Sądem Okręgowym w Częstochowie i nie tylko w Częstochowie.

Krok pierwszy

Ustal, czy istnieją przesłanki do orzeczenia przez Sąd w Częstochowie rozwodu. Przesłankami do orzeczenia rozwodu jest zupełne i trwałe ustanie pożycia małżeńskiego. Co to oznacza? Z zupełnym i trwałym rozpadem pożycia mamy do czynienia wówczas, kiedy Ciebie i Twojego małżonka nic już nie łączy, uczucie wygasło, nie prowadzicie wspólnego gospodarstwa domowego i ustały między Wami więzi fizyczne. Ważne jest również ustalenie jak długo nic Was nie łączy. Oczywiście każda sprawa jest inna, ale przyjęło się, że ustanie więzi musi trwać przynajmniej 6 miesięcy, aby Sąd w Częstochowie mógł orzec rozwód.

Jeśli ustaliłaś/-eś, że od dłuższego czasu nic Was nie łączy, zastanów się w jaki sposób chciałbyś/-ałabyś się rozwieść. Otóż rozwód można przeprowadzić:

  • z orzekaniem o winie
  • bez orzekania o winie
  • z podziałem majątku
  • z winy obojga małżonków

Ważne jest również czy posiadacie dzieci, jeśli tak to przed wniesieniem pozwu warto zastanowić się jak miałaby wyglądać opieka nad wspólnymi dziećmi i ponoszenie przez Was kosztów ich utrzymania – już na tym etapie można pomyśleć jak miałby wyglądać plan wychowawczy – czyli porozumienie rodziców o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, który zostanie załączony do pozwu o ile Wasze relacje pozwolą na jego wspólne wypracowanie.

Krok drugi

Jeśli ustaliłaś/-eś że istnieją przesłanki do orzeczenia przez sąd rozwodu i zdecydowałaś/-eś czy chcesz rozwieść się z orzeczeniem o winie małżonka, bez orzekania o winie, oraz czy pozew rozwodowy ma również zawierać wniosek o podział majątku, kolejnym krokiem, jest zgromadzenie dowodów na wykazanie czy między Wami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, jeśli zdecydujesz się na rozwód z orzeczeniem winy małżonka, musisz zgromadzić dowody wskazujące na to że to on/ona jest wyłącznie winny rozpadowi Waszego małżeństwa.

Krok trzeci

Jeśli już podjęłaś/podjąłeś decyzje o rozwodzie w Częstochowie, wiesz już że są ku temu przesłanki i będziesz to potrafił wykazać przed sądem w toku postępowania rozwodowego, dobrze byłoby zwrócić się do kancelarii specjalizującej się w prawie rozwodowym, która pomoże Ci przejść przez te trudne chwile, po wysłuchaniu Cię i zapoznaniu się z ze zgromadzonymi przez Ciebie dokumentami, jakie dokumenty należy jeszcze zdobyć i doradzi jaki rozwód byłby w Twojej sytuacji najlepszy, oraz sporządzi dla Ciebie pozew rozwodowy i pomoże wywalczyć jak najwyższe alimenty i dogodne dla Ciebie kontakty z dzieckiem.

Krok czwarty

Kolejnym krokiem jest wniesienie pozwu o rozwód do Sądu. Sprawy o rozwód rozpatruje Sąd Okręgowy, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda. Zatem mieszkańcy miasta Częstochowy i okolic będą składać pozew do Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Opłata od pozwu rozwodowego jest stała i wynosi  600 zł.

Przeczytaj jeszcze inne nasze poradniki

Zarządzenia opiekuńcze wydawane przez Sąd – Co warto wiedzieć?

Zarządzenia opiekuńcze wydawane przez sądy rodzinne to jedno z kluczowych narzędzi mających na celu ochronę dobra dziecka i ustalenie zasad opieki nad nim w trudnych sytuacjach rodzinnych. Często są to decyzje podejmowane w sprawach rozwodowych lub w sytuacjach konfliktowych między rodzicami. W artykule omówimy najważniejsze rodzaje zarządzeń opiekuńczych, ich znaczenie oraz wpływ na sytuację rodziców […]

Alienacja rodzicielska – co warto wiedzieć?

alienacja rodzicielska

Alienacja rodzicielska może prowadzić do znacznego osłabienia bądź nawet całkowitego zerwania więzi pomiędzy dzieckiem a jednym z rodziców. Zjawisko to przybiera niekiedy formę utrudniania kontaktów z dzieckiem, albo budowania w jego oczach negatywnej opinii o drugim rodzicu. Wbrew pozorom, ten problem jest niestety znacznie powszechniejszy niż się może to wydawać. Czym jest alienacja rodzicielska? Pod […]

Rozwód Polaków mieszkających za granicą

rozwód za granicą

Rozwód jest złożonym procesem, który staje się jeszcze bardziej skomplikowany, gdy obie strony mieszkają za granicą. Mimo to, wielu Polaków decyduje się na takie rozwiązanie z różnych powodów, do których można zaliczyć obywatelstwo, przyzwyczajenie do polskiego systemu prawnego czy nawet korzystniejsze warunki proceduralne. Poniżej przedstawiamy jak wygląda rozwód w Częstochowie dla osób mieszkających za granicą. […]